Google’dan Geleceğin Arama Motoru


google

Google

Google, henüz deneysel olan ve gelecekte devreye alacağı yeni özelliklerini resmi bloğunda duyurdu. Buna göre, aranan anahtar kelimelerin arama sonuçlarındaki karşılıkları listeler, konuşulanlar, koleksiyonlar ve Gmail içeriklerini de kapsayarak geleneksel aramaya ek olarak sunulacak. Geleceğin arama motorunu oluşturmada küçük bir adım olarak lanse edilen bu geliştirme ile zaten hali hazırda farklı kategorideki önerileri tek çatı altında toplayan arama devi, yeni görsel liste özelliği ile kullanıcıya seçebileceği daha fazla sonuç göstermeyi amaçlıyor. Arama sonuçlarının hemen üzerinde konumlandırılan bu listeden bir seçim yapıldığında sonuçlar genişletilerek ilgili koleksiyonlar ve siteler da hemen altında sıralanıyor.

 

 

Ayrıca, bir diğer yenilik olan Gmail ile bütünleşme özelliği ile daha kişisel arama sonuçları hedeflenmekte. Örneğin, “seyahatlerim” kelimesi ile bir arama yaptığınızda geçmiş epostalarınızı yansıtan sonuçları ve önerileri arama sayfanızda görebileceksiniz. Zaten Gmail içinde de kendi epostalarınız arasında arama yapabileceğiniz bir arama çubuğu var fakat Google bunu daha da geliştirerek arkadaşlarınızın önerilerini/konuştuklarını/gönderdiklerini de sonuçlara dahil edecek. Henüz herkes için erişilebilir olmayan bu özelliği denemek isterseniz (sadece İngilizce arama sayfası için geçerlidir) buradaki sayfadan ön istek gönderebilirsiniz.

gmail sonuclari

Gmail Sonuçları

 

Sonuçta Google, arama, e-posta, anında mesajlaşma, sosyal ağ, videolar ve resimleri bir araya getirerek hedeflediği tek Sosyal Ana sayfa olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu gelişmelerin web siteler için getireceği artıları ve eksileri zamanla göreceğiz.

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s