WordPress 3.6 Oscar Güncellemesi


WordPress 3.6 Oscar Güncellemesi

WordPress 3.6 Oscar

WordPress 3.6 (Oscar) nihayet çıktı ve güncellemeye/indirmeye sunuldu. Her ana sürümünde olduğu gibi buna da bir jazz müzisyeninin adını vererek geleneği bozmayan WordPress, ünlü jazz piyanisti Oscar Peterson’ı anarak ismini 3.6 sürümüne vermiş oldu.

 

Web üzerindeki internet sitesi nüfusunun yaklaşık %19’unu oluşturan WordPress, 3.6 sürümü ile birlikte beklendiği gibi çeşitli yenilik ve iyileştirmeleri de hayata geçirdi. Daha önce burada, yani WordPress.com üzerinde deneyimleme şansını bulduğumuz yeni Twenty Thirteen teması ile özellikle dokunmatik cihazlarda daha kolay bir kullanım ve okuma düzenine sahip, tek sütun yapısında ve renkli bir zaman akışı şeklinde medya paylaşımı odaklı bir blog yapısının hedeflendiği söylenebilir. Bu noktada, özellikle de dahili HTML5 oynatıcının yanı sıra yerel video/ses dosyalarının yazılara daha kolay ve hızlı eklenmesi sağlanmış. SoundCloud müzik platformunun yanı sıra, her ne kadar ülkemizde kullanma imkanı henüz mevcut olmasa da Spotify ve Rdio servisleri için de uyum iyileştirmeleri yapılmış.

WordPress Twenty Thirteen Teması

Twenty Thirteen Teması

 

Otomatik taslakların ve taslak sürümlerinin zaman akışı ile karşılaştırılmasının daha da geliştiği WordPress 3.6 ile ayrıca yapılan değişikliklerin ne zaman ve kim tarafından yapıldığı da kolayca takip edilebiliyor. Özellikle de çoklu yazarların olduğu sitelerde her yazarın kendi otomatik kayıt akışının olması ve yazı kilitleme gibi editör özellikleri oldukça faydalı. Kolaylaştırma ve hızlandırma ana fikri altında medya, takım çalışması, düzenleme ve gezinme gibi özelliklerin ön plana çıktığı WordPress 3.6 Oscar için hazırlanmış kısa tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Menü editörü kullanımının da iyileştirildiği WordPress 3.6 sürümüne ait değişikliklerin tam listesine kodeks sayfasından ulaşabilirsiniz.

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s