Google PageRank Güncellemesi


google pagerank

Google PageRank

Google, 2 Ağustos günü dünya çapında yaptığı PageRank güncellemesi ile bu yıl geçtiğimiz Şubat ve Mayıs aylarındaki ana güncellemelerden sonra 3. kez dizininde bulunan web sitelerinin sayfa popülerlik sıralamalarını değerlendirmiş oldu. Yapılan her değerlendirme sonucundan bazı sitelerin popülaritesi arttarken, bazılarının da düşmekte ya da bulunduğu konum korunmaktadır. Bende Temmuz ayında açtığım bu kişisel bloğumla ilk defa girdiğim Ağustos değerlendirmesinden 3 pagerank puanı alarak popülerliğini arttıran siteler arasında yerimi almış oldum 🙂 Eğer sitenizin pagerank puanı düşmüş veya değişmemiş ise hemen karamsarlığa kapılmayın. Zira Google’ın takviminde yer alan bir sonraki güncelleme tarihi (3 aylık periyodlar ile yapılır) 1-10 Kasım 2012 olarak gözükmekte. Yaklaşık 3 aylık uzun sayılabilecek bu süreyi ne kadar verimli ve doğru kullanırsanız, Google amcadan alacağınız mükafat da o kadar değerli olacaktır.

 

Peki, nedir bu PageRank?

Pagerank kısaca; web sitelerinin özgün ve kaliteli içerikleri, sayfa ziyaret süreleri, kod/görünüm işlevselliği, yüklenme hızı,  web üzerindeki diğer siteler ile bağlantı yapısı ve o bağlantı yapısı içinde ilişkili olduğu diğer sitelerin kalitesine göre 0 ila 10 arasında bir skor verilerek arama sonuçlarında ki konumunu (SERP) etkileyen, Google kurucularından Lawrence Page (Larry Page) tarafından 1998 yılında internet alemine sunulmuş bir tür WWW analiz algoritmasıdır. Bu skora göre, arama motoru botu sitenizi daha sık aralıklar ile ziyaret ederek organik trafiğinizin arttırılmasında da daha etkin bir rol alır.

 

Sonuç olarak, PageRank web siteleri için her ne kadar önemli gibi gözüken bir değer olsa da, asıl önemli olan sitenin özgün içeriği ve ziyaretçilerine sunduğu faydadır. Çünkü bu algoritma sonuçları 3 aylık zaman dilimlerinde görülebilir bir şekilde yayımlansa da, aslında sürekli değişken bir yapıdadır. Zaten sunulan fayda ve özgünlük, bu süre zarfında Google tarafından fark edilip sitenin skorunu olumlu yönde arttıracaktır. Buna göre önceliğinizi okuyuculara (güncel, kaliteli ve özgün içerik), sonra ziyaretçi trafiğine, ondan sonra Alexa ve en son olarak da Pagerank olarak belirlemeli ve hepsinden önemlisi sabırlı olmalısınız. İsterseniz PageRank skorunun sitenin içerik yapısından neden daha az önemli olduğunu Google Webspam takım lideri Matt (Matthew) Cutts’ın alttaki videosundan izleyelim.

 

Not: Video İngilizcedir. Ayrıca, Captions (cc) butonu Translate Captions menüsünden Türkçeyi seçerek altyazı özelliğini de kullanabilirsiniz.

3 responses to “Google PageRank Güncellemesi

    • Yaklaşık iki hafta önce google pagerank güncellemesi yapmıştı. Bir sonraki güncelleme, haziran sonu-temmuz başı gibi olacak.

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s