WordPress 3.5 Elvin Sürümü Çıktı


WordPress 3.5 Elvin

WordPress 3.5 Elvin

WordPress, 27 mayıs 2003 tarihinden bu yana 18’inci ana, toplamda 80’inci sürümü olan WordPress 3.5 Elvin Jones (caz davulcusu) ile 2012 yılının son ana güncellemesini yapmış oldu. WordPress’in bu yeni sürüm ile birlikte kaputun altında geliştiricilere yönelik pek çok yeni özelliğin yanı sıra normal kullanıcılar için de görsellik, işlevsellik ve daha fazla güvenlik bakımından bazı yenilikler sunuluyor. Bu sayede WordPres, blog sahipleri ve geliştiriciler için dünya çapında en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemi (cms) olma egemenliğini daha da geliştirmiş bulunmakta.

WordPress’i kullanma ve güncelleme konusunda yeniyseniz veya ne yaptığınızdan tam olarak emin olmak istiyorsanız, daha önce yazdığım WordPress güncelleme yazısına bir göz atmanızı tavsiye ederim. Eğer WordPress’i ilk defa kuracaksanız, yine daha önceden yazdığım Resimli WordPress Kurulum Rehberi yazısından yardım alabilirsiniz.

 

WordPress 3.5 ile gelen yeniliklere yakından bakalım…

Esnek ve Minimal yapısı ile yeni varsayılan tema Twenty Twelve

Twenty Twelve, esnek (responsive) web tasarım tekniğini kullanan ilk varsayılan tema olma özelliğini gösteriyor. Aslında çok sayıda esnek yapı özelliği sunan üçüncü parti tema olmasına rağmen, yine de varsayılan temayı kullanan pek çok internet sitesi bulunmakta. Bu son güncelleme ile birlikte gelen Twenty Twelve teması sayesinde, güncelleme işlemini yapan bu internet siteleri de artık mobil cihazlar ile uyumlu, çok daha hızlı ve modern bir görünüme kavuşabilecek.

Özellikleri

  • Esnek yapı düzeni ile HTML5 ve CSS3.
  • Yeni iki bileşenli sabit Ana sayfa şablonu.
  • Özel yazı biçimlerine şablonlar ekleme.
  • Kişisel arka plan resmi ayarlama, başlık ve arka plan renk seçenekleri.
  • Kişisel Üst bölüm desteği ve ayarlanabilir başlık boyutu, başlık resmi (960×250 piksel).
  • Herhangi bir bileşen atanmadığında kenar çubuğunu gizleme.
  • Okuyucu odaklı sade, anlaşılır ve iyi orantılanmış tipografi.

 

Yönetici Kontrol Paneli

Burada dikkati çeken ilk yenilik, tasarımdaki bazı görsel değişiklikler. Yönetici kontrol paneli artık tamamen retina ve dokunmatik ekran desteği sunuyor. Yeni dikdörtgen butonlar ve yerleşimleri daha kaliteli ve işlevsel.

Basitleştirilmiş ve daha kullanıcı dostu bir yapıya kavuşmuş Hoş geldiniz ekranı ile özellikle WordPress’e yeni adım atmış olan kullanıcılar için bazı faydalı bağlantılar bulunmakta.

Kontrol paneline yine kullanıcı dostu bir klavye kısa yolu ile navigasyon özelliği eklenmiş. Tab tuşuna basarak kontrol paneli sol menüdeki açılır seçenekler arasında kolayca geçiş yapmak mümkün.

Bağlantılar menüsü artık tamamen kalkmış bulunmakta. Eğer önceki sürümlerde bu menüyü kullanarak daha önce bağlantı eklediyseniz ve bu bağlantıları düzenlemek isterseniz Link Manager eklentisini kullanabilirsiniz. Gizlilik menüsü de kaldırılarak seçenekleri Okuma menüsüne entegre edilmiş.

Eklenti yükleme ekranında eklenti arama seçeneklerine Favori bağlantısı eklenmiş. Bu sayede, daha önceden eklenti havuzunda favorilerinize eklediğiniz eklentiler arasında da artık arama yapabilirsiniz.

Yazı editörü de göze daha hoş gelen bir yapıya kavuşmuş. HTML sekmesinin adı artık Metin (Text) olarak değişmiş. Medya ortamı ekleme butonu daha belirginleştirilerek kullanımı kolay bir hale gelmiş.

Yine en büyük değişikliklerden biri de medya yükleyicisinde yapılmış. Yazı içine medya dosyalarınızı yüklerken kullandığınız bu yeni görünümlü sürükle/bırak medya yükleyici ile ortam kütüphanesi, düzenle, galeri oluştur, öne çıkan görsel ayarla gibi seçeneklere ulaşım artık çok daha kolay. ImageMagick motorunun kullanılmasıyla daha kaliteli ve hızlı bir yapıya kavuşmuş, kolay bir şekilde çoklu galeri ekleme ve düzenlemeye imkan sağlanmış.

Bir diğer değişiklik ise direkt bağlantı gömme özelliğinde yapılmış. blip.tv, DailyMotion, Flickr (video ve resim), FunnyOrDie.com, Hulu, Qik, Photobucket, PollDaddy, Revision3, Scribd, SmugMug, Twitter, Viddler, Vimeo, YouTube, WordPress.tv gibi sitelerin yanı sıra artık Instagram, Soundcloud ve Slideshare gibi sitelerden aldığınız içerik bağlantılarını da geliştirilen oEmbed işlevi sayesinde embed kodları ile uğraşmadan yazılarınıza doğrudan ekleyebilirsiniz.

 

WordPress 3.5 Elvin Jones Tanıtım Videosu

WordPress 3.5 sürümü ile gelen değişikliklerinin tam listesini incelemek isterseniz, WordPress Kodeks sayfasına bakabilirsiniz.

2 responses to “WordPress 3.5 Elvin Sürümü Çıktı

    • Rica ederim. Evet, menü olarak daha kolay ulaşılabiliyordu fakat önceki sürümde bu özelliği kullananlar için yine aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. Aslında bu menü öğesinin kalkması durumu WordPress’i yeni kuranlar için geçerli.

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s