WordPress 3.7 (Basie) Çıktı


WordPress 3.7 Basie

WordPress 3.7 Basie

WordPress’in son sürümü olan WordPress 3.7 Basie duyuruldu ve kullanıma sunuldu. Geleneği bozmayan WordPress geliştiricileri, yine bir jazz müzisyeninin adını bu ana sürüme de vermişler. Amerikalı caz piyanisti William “Count” Basie ile ilgili daha fazla bilgiyi wikipedia sayfasından bulabilirsiniz.

Yeni sürüm ile ilgili bilgilere geçmeden önce, güncelleştirme işlemi öncesinde yapılacak işlemleri hatırlamak için daha önce yazmış olduğum WordPress Güncelleme yazısını mutlaka okuyun.

 

Matt Mullenweg’in “Bu sürüm, bugüne kadar yaptığımız en önemli mimari güncellemelerin bazılarını içermektedir” dediği sürümdeki göze çarpan başlıca yenilikler:

Otomatik güncellemeler
Bakım ve güvenlik güncelleştirmeleri artık otomatik olarak yapılıyor. Bu sayede, artık WordPress kurulumunuzun ara sürüm güncellemelerini (ana sürüm güncellemeleri hariç), eklenti ve temalarınızı (isteğe bağlı olarak) sürekli el ile güncellemek zorunda değilsiniz. Daha güvenli bir hale getirilmiş olan güncelleme işlemi arka planda sessiz bir şekilde yapılabilecek. Özellikle de birden fazla siteye sahip veya fazla zamanı olmayan site sahiplerinin işini kolaylaştıracak bu özelliğin oldukça beğeni toplayacağı kesin.

Güçlü şifre önerileri
Şifre oluşturma ara yüzü artık Dropbox zxcvbn kütüphanesini kullanıyor. Bu sayede, sitenin güvenliğini arttırmak adına yönetici ve kullanıcılardan çok daha güçlü ve benzersiz şifreler oluşturmaları istenecek.

Geliştirilmiş (daha alakalı) arama
WordPress’in yerleşik site içi araması zamanın oldukça gerisinde kalmıştı ve kullanışsız sonuçlar gösteriyordu. Bu yeni sürüm ile birlikte nihayet bu soruna da el atılmış. Artık arama sonuçları, ilgili arama teriminin içinde geçtiği yazıları tarihe göre değil, tam cümle, tüm veya bir kısım (veya tekil) kelimelerden oluşan arama terimleri ile yazı başlıklarının eşleşmesi ve ayrıca arama cümlesinin tam olarak yazı içeriği ile eşleşmesine dayalı sonuçlar göstermesi olarak geliştirilmiş.

Diğer dillere daha iyi destek
Temalar ve eklentiler için geliştirilen bu dil paketi sistemi ile artık ilgili dil çevirisi daha hızlı ve kolay bir yapıya kavuşuyor. Eğer WordPress kurulumunuzun dili için de varsa, kullanılan tema veya eklentilere ait dil paketleri otomatik olarak uzaktan yükleniyor. Bu sayede, hem eklenti/tema geliştiricileri ve çevirmenler, hem de kullanıcılar için bir kolaylık sağlanmış. Öncelikle dil dosyasının tema/eklenti klasöründe taranmasıyla eski sistem de korunmuş.

 

Ayrıca bu sürüm, erişilebilirlik, gelişmiş tarih sorguları (date queries), gelişmiş çoklu site sorgusu, yerleşik belgeler (eski olanlar kaldırılmış), yeni fonksiyonlar, sınıflar, eylem ve filtreler, geliştiriciler için yeni araçlar gibi daha pek çok geliştirmeyi barındırdığı açıklanmış. Genel olarak güvenlik ve istikrar için pek çok geliştirme yapılmış ve bilinen hataların bazıları da giderilmiş. Teknik geliştirmelerin tamamına buradaki sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yeni hızlı geliştirme döngüsü ile WordPress’in daha sık aralıklar ile güncelleneceği söylenmekte. Zaten 86 gün sonra gelen bu güncelleme de, en hızlı ana sürüm güncellemesi oldu. Aralık ayında çıkması beklenen WordPress 3.8 sürümüyle birlikte de, şu an MP6 eklentisi ile geliştirilen yeni yönetici paneli ve daha birçok yeniliğin geleceği duyurulmuş.

2 responses to “WordPress 3.7 (Basie) Çıktı

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s