P3 (Plugin Performance Profiler) Eklentisi


p3 plugin performance profiler

P3 Plugin Performance Profiler

Türkçe çevirisini yaptığım P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisi, WordPress sitenizde kullandığınız eklentilerin sayfa yüklenme hızı üzerindeki etkilerini ölçerek bir “Eklenti Performans Profili” oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük barındırıcı hizmeti (hosting) firmalarından biri olan GoDaddy ve StarfieldTech tarafından WordPress kullanıcıları için oluşturulmuş bu ücretsiz eklenti ile sitenizin performansını çok daha üst bir seviyeye çıkartabilirsiniz.

 

WordPress eklenti havuzunda an itibariyle 22,325 adet eklenti bulunmaktadır. Çoğu zaman, WordPress’in güçlü ve hızlı yapısına karşın, kullanılan bazı zayıf kodlanmış eklentiler site performansı üzerinde oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yavaş yüklenen bir web sitesi, siteyi ziyaret eden kullanıcıların sıkılmasına ve arama motoru optimizasyonu “SEO” için oldukça önemli bir soruna sebep olacaktır. Web site yöneticileri her ne kadar online uygulamalar ile sayfa hızını ölçerek önlem almaya çalışsalar da, bu tip hız sorunlarının sunucu üzerindeki eklenti taraflı kaynağını tam olarak göremezler. P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisi, bu noktada hiçbir soru işareti bırakmadan, son derece başarılı ara yüzü ile eklentilerin sayfa yüklenme hızı üzerindeki etkilerini açıkça gösterir. Ayrıca, MySQL sorguları, WordPress çekirdek dosyaları ve kullanılan tema hızlarını da ölçer ve yapılan testlerin günlüğünü tutarak kullanıcıya tam bir karşılaştırma imkanı sunar. Bu sayede, sitenizi yavaşlatan eklentileri kaldırarak veya yerlerine aynı işi gören fakat daha çabuk yüklenen eklentiler ile yer değiştirerek sitenizin hızını mümkün olan en iyi seviyeye getirebilirsiniz.

 

Özellikler

  • Türkçe ara yüz (kendi çevirim)
  • WordPress 3,3 ve üzeri sürümleri destekler
  • MySQL sorguları, eklentiler, çekirdek dosylar ve tema hızı ölçümü
  • Grafiksel/sayısal sonuçlar ile ayrıntılı test dökümü
  • Ayrıntılı test geçmişi ile karşılaştırma imkanı

 

Ön izleme resimleri

p3 onizleme 1

P3 Ön izleme-1

p3 onizleme 2

P3 Ön izleme-2

p3 onizleme 3

P3 Ön izleme-3

p3 onizleme 4

P3 Ön izleme-4

p3 onizleme 5

P3 Ön izleme-5

p3 onizleme 6

P3 Ön izleme-6

 

Eklenti kurulumu

Eklenti kurulumu

WordPress Eklenti kurulumu

eklenti sayfası

Eklenti sayfası

 

Eklenti notları

1-Kurulumu tamamladıktan sonra, eklenti sayfasına WordPress yönetici paneli sol menüdeki “Araçlar” bölümü altından ulaşabilirsiniz.

2-Bu eklenti grafikler için kanvas öğesini kullanır ve Firefox, Chrome, Opera, Safari, IE9 veya üstü bir tarayıcı gerektirir. IE8 veya daha alt sürümlerinde düzgün çalışmaz.

3-Sitenizi otomatik taraması için “Taramayı Başlat” butonuna tıklamanız yeterli. Tarayıcı sitenizde biraz trafik üretir ve sunucu üzerinde sitenizin performansını izler, sonra size sonuçları gösterir. Bu bilgilerle, ne yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

4-Eğer siteniz kabul edilebilir bir sürede yükleniyorsa (genelde < 0.5 saniye), yavaş yüklenme için başka bir açıklama düşünmelisiniz. Örneğin, büyük resimler, büyük videolar veya çok fazla içerik yüklenmede yavaşlığa neden olabilir. webpagetest.org, Firebug, Pingdom araçları, Safari geliştirici araçları veya Chrome geliştirici araçları gibi yardımcı servisler sitenizin tarayıcı tabanlı içerik bağlantı dökümünü gösterebilir.

3 responses to “P3 (Plugin Performance Profiler) Eklentisi

  1. Bu eklentiyi geçen hafat kurdum. Hangi eklentinin sistem kaynaklarını tükettiğini görmek için gayet iyi düşünülmüş. Bu şekilde yavaş plug-ini kaldırım, alternatif pluginler denenebiliri. Teşekkürler

    • Siteyi yavaşlatan eklentilerin fayda/zarar hesabını yaparak bir karar vermek ve varsa alternatiflerini denemek gerekli. Tabii ki bu tip sisteme çok fazla yük bindiren eklentileri kaldırmak en iyi yol olacaktır fakat bunu yapmadan önce farklı zamanlarda birden fazla test yaparak emin olmak lazım. Bazen sunucu taraflı olumsuzluklar da test sonuçlarını etkileyebiliyor.

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s