WordPress Oxygen Teması (Türkçe)


WordPress Oxygen Teması

WordPress Oxygen Teması

Şu an burada, kişisel blogumda wordpress.com sürümünü kullandığım Oxygen teması, oldukça şık görünümlü ve kullanıcısına pek çok özelliği bir arada sunan bir tema. Türkçe çevirisini yaptığım bu WordPress temasının dinamik yapısını oldukça seveceğinize eminim. Özellikle, responsive layout (esnek tasarım düzeni) ile klasik monitörlerin haricinde ayrıca tüm mobil cihazlarla olan uyumu sayesinde yeni nesil web için oldukça avantajlı. Bu sayede, masaüstü/laptop bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler gibi farklı çözünürlükte ekrana sahip cihazlarda siteniz için aynı kullanıcı deneyimi sunulmakta ve bu tam uyum sayesinde siteniz, görüntülendiği her ekrana göre otomatik olarak yeniden boyutlanmaktadır.

 

Oxygen Sayfa Stili

Oxygen Sayfa Stili

oxygen ayarlar

Oxygen Ayarlar

 

Özellikleri

 • Türkçe ara yüz ve tema özellikleri (kendi çevirim)
 • Akıcı, esnek tasarım düzeni
 • Öne çıkan içerik slaytı
 • Kişisel anasayfa şablonu
 • 3 adet menü alanı
 • 5 adet esnek bileşen alanı (Kenar Çubukları)
 • Tema Ayarları
 • Breadcrumbs (Sayfa Navigasyon Bağlantı Kuyruğu)
 • Gelişmiş Bileşenler
 • Kişisel Arkaplan
 • Lightbox (Fancybox)
 • Child-theme için uygun (Alt Tema)
 • İletişim formu eklentileri için Tema-eşleştirme stilleri (Gravity Forms ve Contact Form 7)
wordpress tema kurulumu

WordPress Tema Kurulumu

wordpress tema sayfası

Tema Sayfası

tema-demo-sayfası

Demo Sayfası

 

Ek ön sayfa ayarları

Demo sayfasında da olduğu gibi, siteniz için normal blog yapısı dışında, ziyaretçilerinize ana sayfanız olarak oldukça şık bir ön sayfa gösterebilirsiniz. Bunun için, tema kurulumunu tamamladıktan sonra alttaki adımları uygulayın.

 

oxygen anasyafa ayarlamak-1

Oxygen Anasyafa Ayarları-1

1- WordPress yönetici sayfanıza (kontrol paneli) girin ve sol menüden sırasıyla “Sayfalar > Yeni Ekle” bağlantısına tıklayın. Sayfa başlığınızı girin (örn. Anasayfa), sağ bölümdeki “Sayfa Özellikleri” seçenek kutusu içinde bulunan “Şablon” açılır menüsünden “Front Page” seçeneğini seçin ve “Yayınla” butonuna tıklayın.

 

oxygen anasyafa ayarlamak-2

Oxygen Anasyafa Ayarları-2

2- Tekrar kontrol paneli sol menüden sırasıyla “Ayarlar > Okuma” sayfasına girin, en baştaki “Ön sayfa görünümleri” seçeneği yanındaki “Sabit Sayfa” seçeneğini işaretleyip hemen altındaki “Ön Sayfa” açılır menüsünden bir önceki adımda oluşturduğunuz sayfayı (bu örnekde Anasayfa) seçin ve değişiklikleri kaydedin.

Buraya kadar yaptığınız ayarlar, ana sayfanız (ön sayfa) için bir kereye mahsus yapılması gereken ana ayarlardır.

 

3- Şimdi, “Yazılar > Yeni Yazı” sayfasına girerek sitenize yazı eklemeye başlayın. Gerekli olan yazı başlığı, içerik yazısı, resimler, video vs. ekledikten sonra yazınız için yazı editörünün sağ bölümünden kategorinizi seçin ve etiketlerinizi girin. Yine sağ bölümün aşağısındaki “Öne Çıkan Görsel” bölümünden yazınız için ön sayfanızda göstermek istediğiniz bir resim seçin.

 

4- Yine sağ bölümdeki “Konum” seçenek kutusundan yazınızın ön sayfa içinde nerede gösterileceğini seçin (eğer bu seçenek kutusu gözükmüyorsa ekranın sağ-üst köşesindeki Ekran Tercihleri açılır menüsünden seçerek etkinleştirin).

 • Öne Çıkan seçeneği: Yazınızın ön sayfadaki öne çıkan slayt içinde görünmesini sağlar.
 • Birincil seçeneği: Yazınızın ön sayfadaki son yazılar içinde görünmesini sağlar.
 • İkincil seçeneği: Yazınızın ön sayfadaki daha fazla yazı içinde görünmesini sağlar (12 adet yazı sadece başlık ve meta verileri ile sunulur).
 • Gösterme seçeneği: Yazınızın ön sayfada hiçbir şekilde gösterilmemesini sağlar.

 

Menüler

Oxygen teması, 3 adet oldukça kullanışlı menü alanı sunmaktadır (üst, sol ve alt). Yönetici kontrol paneli sol menüden sırasıyla “Görünüm > Menüler” sayfasına girerek istediğiniz alan için menülerinizi ayarlayabilirsiniz.

 

Kişiselleştirme

Bazı hızlı tema kişiselleştirmeleri için yine sol menüden “Görünüm > Tema Ayarları” sayfasına girin. Burada siteniz için favicon (tarayıcı sekmesinde siteniz için görünen küçük logo, en fazla 32×32 piksel), logo (üstte site adının hemen altında görünür), yazı başlık türü ve boyutu (10 adet font ve 6 farklı boyut), link rengi, öne çıkan yazılar için slayt zaman aralığı, fancybox (yazı içinde paylaştığınız resimler için açılır çerçeve), kişisel CSS kodlarını girmek için özel alan ve footer (alt bölüm) içinde görüntülenecek bilgilerin girilmesi için özel bir alan bulunmaktadır.

21 responses to “WordPress Oxygen Teması (Türkçe)

 1. şuan temayı etinleştirdim ama sayfa oluştur sayfasındaki şablonlar kısmında sadece full width page ve showcase page var frontpage seçeneği yok acaba anasayfanın o şekilde olması için ne yapabilirim ?

  • Sanırım sorun wordpress.com blogun için olan oxygen tema sürümü hakkında. WordPress.com için olan sürümde Showcase Page şablonunu seçmelisin. Oluşturduğun bu sayfayı kalıcı olarak blogunun anasayfası yapmak için de Ayarlar > Okuma sayfasına girip en baştaki seçeneklerden “Sabit Sayfa” seçeneğini işaretle. Hemen altındaki “Ön Sayfa” açılır menüsünden bu oluşturduğun sayfayı seç ve kaydet. Artık ön sayfan showcase olarak ayarlanmış olur. Ön sayfanda Slayt içinde göstermek istediğin yazıların Öne çıkan görsellerini ayarlayıp (öne çıkan görseller en az 750 piksel genişliğinde olmalı, yoksa görünmez.) yazı editörünün sağ bölümünde en baştaki “Görünürlük > Genel > Bu yazıyı ana sayfada sabitle” yapışkan yazı seçeneğini işaretlemelisin.

 2. Sayfa yüklenince linkli kelimelerde Türkçe karakterler Arial font ile değiştiriliyor. Yani yazının bir kısmı başka, diğeri başka karakter oluyor. Ayarlardaki font ailesinden sadece Arial ve Helvetica font seçildiğinde doğru karakter uyumu oluyor, diğer bütün fontlarda bu sıkıntıyı yaşıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
  Elinize sağlık, gerçekten çok başarılı ve işlevli bir temanın Türkçe desteği kazanması çok güzel

  • Ayarlar derken eğer tema ayarlarını kast ediyorsan orada sadece başlıklar için font tipi ve boyutu değiştirme seçeneği vardır. Yazı içerisindeki font ailesini değiştirmek için tema style.css dosyası içinde /* Normalize bölümü altında “body” ile başlayın satırdan font tiplerini belirleyebilirsin. Ben az önce deneme amaçlı değiştirdim ve hyperlinkler de yazı karakterleri ile birlikte değişmiş oldu. Ayrıca, bazı eklentiler de genelde font sorunları çıkartabiliyor. Eklentileri devre dışı bırakıp o şekilde bir dene.

 3. dostum şu manşette nasıl göstericem yazıları ve resimleri bi yardımcı ol sana zahmet.

  • Manşet derken eğer ön sayfayı kastediyorsan yazıdaki “Ek ön sayfa ayarları” altındaki adımları uygulaman yeterli. Yine de yapamazsan, iletişim formundan site adresinle birlikte sorununu tam olarak belirtirsen yardımcı olmaya çalışırım.

 4. Merhaba Hakana,
  Paylaşımların için öncelikle teşekkür ederim.
  Ben de bu temayı beğendim kurdum ama bazı yerlerini hala işlevsel hale getiremedim. Bu arada web diline pek hâkim değilim, şimdiden söyleyeyim ve özür dileyim.
  Sormak istediğim,
  1-) Öncelikle ben iki menü yaptım, site de görülür :www.vizyonpanosu.com
  Ve dediğin gibi Okuma bölümünde Sabit Sayfa Ön Sayfa yeni bir ANASAYFA açıp (2. menüde) seçtim. Ancak hemen altında Yazı Sayfası için uyarı verdi: ANASAYFAYI Seçmiştim orası içinde. “İkisi de aynı olmamalı” diyor. Onu nasıl çözebilrim? Ne demek istiyor? Ne yapmalıyım?

  Teşekkürler

  • Merhaba,
   Okuma ayarları altından “ANASAYFA” olarak ayarladığınız ön sayfayı sitenizin bir vitrini olarak düşünün. İçeriklerinizin asıl bulunduğu alan ise ikinci seçenek olan “yazı sayfası” bölümünde belirtilmelidir. Bu yüzden ikisi de aynı olamaz. Bunun için; tekrar yeni bir sayfa oluşturun (Sayfalar > Yeni Ekle) ve başlığını “Blog” olarak (veya “Yazılar”, “Makaleler” ya da tüm yazıların bulunacağı bu sayfa için istediğiniz başka herhangi bir isim de olabilir) ayarlayın. Sayfayı oluşturup kaydettikten sonra tekrar Ayarlar > Okuma > Yazı Sayfası açılır menüsünden bu yeni oluşturduğunuz sayfayı seçin ve kaydedin. Daha sonra, Görünüm > Menüler sayfasından istediğiniz bir menü alanına (tercihen üst menüye) bu sayfayı ekleyin. Artık yazılarınızın tamamı bu “Blog” sayfasında otomatik olarak görünecektir.

 5. Çok basit bir şekilde oldu gerçekten, çok teşekkür ederim.
  Bu arada ekranla ilgili söylemek istediğim Oxygen temasını daha geniş bir halde yayımlayabilir miyiz, bunu sormak istedim. Soldaki siyah bölüm (2. menüm) sayfanın soluna yaslanabilir mi? gibi…

  Teşekkürler

  • Oxygen teması responsive bir tema olduğu için görüntülendiği ekran boyutuna göre kendini şekillendirir. Aslında css kodları ile oynayarak yapılabilir fakat ileride kenar çubuğuna eklenecek bileşenlerde bozulmalara yol açabilir.

 6. iyi günler. paylaşım için teşekkür ederim. ben sizin sitede olduğu gibi kenarlarda ayrı bir arkaplan rengi olmasını istiyorum. nasıl yapabilirim acaba ?

  • WordPress yönetici paneli sol menüden “Görünüm” altındaki “Arkaplan” öğesine tıklayın ve açılan sayfadaki “Gözat” butonuna tıklayarak istediğiniz arkaplan resmini yükleyin.

 7. Hocam siz bu temayı herhangi bir çalışmanızda kullandınız mı;görmek isterdim… Bir de türkçeleştirilmesinde sıkıntı var mı ?

 8. selam hakan, evela teşekürler, yorumundan istifade ettim. sana iki ek sorum olacak,
  1.si: “Üçüncü Derece Menü” nedir nasıl kullanılır
  2.si: “Ek önsayfa ayarları”nı uyguladıktan sonra “sık okunanlar”da diğer yazılarla beraber anasayfa da çıkıyor. buna bir çözüm var mı?
  Teşekürler.
  (uyguladığım site: itaatsiz.org)

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s