Google’dan Bağlantıları Reddet Aracı


Google Disavow Links Tool

Google Disavow Links Tool

Google, web yöneticisi araçlarına eklediği uzun süredir beklenen yeni aracı ile spam bağlantılara karşı savaşta bir adım daha atmış oldu. Bağlantıları Reddet Aracı (Disavow Links Tool) ile sitenizin dışından otomatik veya el ile yapılan ve Page Rank’e olumsuz yönde etkisi bulunan bağlantıların tespit edilmesiyle, bu doğal olmayan ve istenmeyen bağlantıların Google’a bildirilerek göz ardı edilmesi hedeflenmekte. Böylece, sitenizin dış siteler ile olan doğal bağlantı yapısındaki geri bağlantılarda (back link) fark edilen olumsuzluklar minimum düzeye çekilmekte. Daha önce ilk olarak Bing web yöneticisi araçlarında yapılan bir güncelleme ile web yöneticilerine sunulan bu araç, Google tarafında biraz daha farklı bir işleyişte çalışıyor. Bing’de doğrudan web yöneticisi araçları içinde bir menü öğesi olarak bulunan ve araç sayfasından URL girişi yapılarak kullanılan bu araç, Google’da ayrı bir sayfada hizmet veriyor.

 

Bağlantıları Reddet Aracına (Disavow Links Tool) buradaki sayfasından ulaşabilirsiniz.

Google Bağlantıları Reddet Aracı

Google Bağlantıları Reddet – Giriş

Google Bağlantıları Reddet Aracı

Google Bağlantıları Reddet – 2

Google Bağlantıları Reddet Aracı

Google Bağlantıları Reddet – 3

Üstteki resimlerden de anlaşılacağı üzere, reddedilmek istenen bağlantıları bir metin belgesine yazarak (her satır için bir URL – tam alan adı veya belirli sayfa adresleri – 2MB limit) ara yüzdeki bir yükleyici ile sisteme yüklemeniz gerekmekte. İleride URL ekleme-çıkarma gibi düzenlemeleri yapabilmek için daha önce yüklemiş olduğunuz metin belgesini indirip tekrar yükleme yapmanız gerekiyor. Aslında bu işlem yolunun doğrudan URL eklemek yerine daha zahmetli olması, birazda herkesin bu aracı kullanmaması gerektiğinden kaynaklanıyor. Çünkü alttaki ilgili videoda Google web spam takım lideri Matt Cutts’ın da değindiği üzere, bu aracı kullanırken çok dikkatli olmak ve ne yaptığını bilmek gerekli. Bu yüzden, eğer web yöneticisi araçlarınızda sitenizle ilgili bir uyarı mesajı yoksa veya web sitenizin arama sonuçlarındaki yerini doğrudan ve sert bir şekilde etkileyen kötü bağlantılar (güvenmediğiniz- onaylamadığınız) söz konusu değilse kullanmamanız gerekir. Diğer bir deyişle, kötü bağlantı diye gözünüze çarpan fakat aslında hiçte öyle olmayan bağlantıları reddetmeniz, Google’ın siteniz ile ilgili değerlendirmesine kötü yönde etki edecektir. İleri düzey kullanıcılara hitap eden bu araç, aslında normal kullanımda çokta gerekli değil. Zaten Google’ın sürekli geliştirdiği algoritması ile linkspam yaptığı bilinen etki alanları veya olmayan (kaldırılmış) sayfalara daha önceden verilmiş bağlantılar için bu engelleme otomatik olarak yapılmakta.

 

 

Öncelikli olarak, internet üzerinden reddedilmek istenen bağlantının bulunduğu sitenin yöneticisi ile görüşülüp bağlantının kaldırılmasını istemek öneriliyor. Bunun mümkün olmadığı durumlarda kullanılması önerilen aracın bildirilen bir adresi görmezden gelme süreci, Google’ın yapacağı ön izleme sonucunda birkaç hafta alabileceği şeklinde açıklanmakta. Amaç, sitenizde daha önce yapılmış kötü SEO çalışmaları, ücretli bağlantılar, kalitesiz bağlantılar, bağlantı değişimleri-şemaları, linkspam gibi kalite standartlarını bozan olumsuzlukları temizlemek. Bu noktada, özellikle son yapılan penguen güncellemesinden kötü etkilenmiş siteler için faydalı olacağını söyleyebilirim.

 

# Contacted owner of spamsite1.com on 7/1/2012 to

# ask for link removal but got no response
domain: spamsite1.com
# Owner of spamdomain2.com removed most links, but missed these
http://www.spamsite2.com/konuA.html
http://www.spamsite2.com/konuB.html
http://www.spamsite2.com/konuC.html

Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi “#” işareti ile reddetmek istediğiniz bağlantı(lar) hakkında kısa bir yorum ekleyebilir ve sonra (her yorum satırı başına “#” eklenmesiyle o satır yorum olarak görülür ve göz ardı edilir) her satıra bir adres gelecek şekilde bağlantıları sıralayabilirsiniz.

Not: “domain:siteadı.com” şeklindeki anahtar kelime ile hedef sitedeki tüm sayfalar reddedilir (buradaki örnek spamsite1.com).
Ayrıca, belirli sayfalar için de reddedilecek sayfalara ait adresler alt alta gelecek şekilde sıralanmalıdır (buradaki örnek spamsite2.com).

 

Sitenize gelen bağlantılara Google web yöneticisi araçları sayfanızdaki sol menüden sırasıyla Trafik > Sitenize Bağlantılar > En Çok Bağlantı Verenler > Diğer sayfasından ulaşabilir ve tablo olarak indirebilirsiniz (“Son Bağlantıları İndir” seçilirse tarihler de eklenir). Bu indirmiş olduğunuz liste ile kötü bağlantıları araştırmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak, Google’ın bu araç ile ilgili yardım sayfasına buradan ve blog yazısına da buradan ulaşabilirsiniz.

2 responses to “Google’dan Bağlantıları Reddet Aracı

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s