WP Super Cache Eklentisi


wp super cache

WP Super Cache Eklentisi

WP Super Cache eklentisi önbellek alanında en popüler ve kullanışlı eklentilerin başında gelir. WordPress kurulumlu her sitede mutlaka olması gerektiğine inandığım bu eklenti, statik html sayfaları oluşturan oldukça hızlı bir önbellek (cache) motoruna sahiptir. Siteye gelen her ziyaretçi ve arama motoru botları dinamik veri tabanı sorgusu yerine bu önceden oluşturulan statik html sayfasını ziyaret etmiş olur. Bu sayede site yüklenme hızı oldukça düşer ve SEO için oldukça olumlu etki sağlar. Tabi bu oluşturulan html dosyalarının nasıl ve kim için sunulacağı da çeşitli seçenekler ile yönetici tarafından belirlenebilir.

Bu seçenekler eklenti gelişmiş ayarlarında genel olarak 3 farklı yönteme ayrılır:

 

Mod Rewrite

Mod Rewrite seçeneği, en hızlı süper önbellek seçeneğidir. Tamamen PHP’yi es geçer ve son derece hızlıdır. Süper ön bellekli statik html dosyalarını sunmak için Apache mod_rewrite (veya sunucunuz hangi benzer modül destekliyorsa) modülünü kullanır ve “.htaccess” (gereklidir) dosyasında gereken özel değişiklikleri otomatik olarak yapar. Trafik yoğunluğuna bağlı sunucu istekleri ile çok daha iyi başa çıkar.

 

PHP

Süper önbellekli statik dosyalar PHP ile servis edilir. Eğer varsa süper önbellekli dosyayı sunar ve en az Mod_Rewrite seçeneği kadar hızlıdır. Bu seçenek “.htaccess” dosyasında bir değişiklik yapmaya gerek duymaz fakat permalink yine de gereklidir. Ayrıca bu seçenek ile sayfaların bazı bölümlerini dinamik olarak sunma imkanı da vardır. Eğer çok miktarda bir trafik söz konusu değilse PHP seçeneği oldukça yeterlidir.

 

Legacy caching (Eski tarz sayfa ön belleği)

Bu seçenek her ne kadar bilinmeyen ziyaretçiler için de kullanışlı olsa da daha çok kullanıcı bilgilerine dayalı olarak siteyi sıklıkla ziyaret eden ziyaretçilere yönelik çalışır. Diğer seçeneklere göre daha katı ve yavaş bir seçenektir. Ayrıca, PHP seçeneğinde olduğu gibi bu seçenek ile de sayfaların bazı bölümlerini dinamik olarak sunma imkanı vardır.

Not: Eğer ön bellek ile yeni tanışıyorsanız Legacy Caching (Eski tarz sayfa ön belleği) seçeneğini boş verin. İleri düzey kullanıcılar Mod Rewrite seçeneğini seçecektir fakat PHP seçeneği de en az onun kadar hızlıdır.

 

Kısaca Özellikler

  • WordPress 3.4.1 ve üzeri sürümleri destekler
  • Türkçe ara yüz
  • Site yüklenme hızını arttırır, veri tabanı sorgu sayısını düşürür
  • Sayfa sıkıştırma seçeneği sunar
  • Basit ve gelişmiş seçenekler ile her kullanıcı tipine uygundur
  • Tema ve diğer eklentiler ile tam uyumlu yapıdadır
  • Mobil cihazlar ve dahili WPtouch eklentisini destekler

 

Kurulum notları

1: Öncelikle, eklenti yükleme, kurulum veya sonrasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılırsa siteyi eski haline sorunsuz bir şekilde geri yüklemek için veri tabanları da dahil olmak üzere tam yedek alın.

 

2: Eklenti yükleme işlemi tamamlandıktan sonra çeşitli uyarı ve hatalara sebep vermemek için “/wp-content” dizini ve “/wp-config.php” dosyası yazma izinlerini daha sonra tekrar eski haline getirmek üzere 777 olarak ayarlayın (Normal izinler wp-content için 755, wp-config.php için 644 olmalıdır).

Not: Kurulum işlemleri tamamlandıktan sonra izinleri eski hallerine getirmeyi unutmayın.

 

super cache ayarlar

Super Cache Ayarlar

3: Eklentiyi etkinleştirdikten sonra yönetici paneli sol menüden “Ayarlar” sekmesi altındaki eklenti ayarlarına girerek en baştaki “Önbellekleme Açık” seçeneğini işaretleyip “Durumu Güncelle” butonu ile kaydedin (öncesinde üstte kırmızı uyarı şeridi çıkacaktır).

 

4: Eğer gelişmiş ayarlardan Mod_Rewrite seçeneğini seçecekseniz sitenizin ana ftp dizininde “.htaccess” dosyanızın olduğundan emin olun. Mod_Rewrite seçeneği ile birlikte alttaki resimde de işaretli olan “Mod_Rewrite Kurallarını Güncelle” butonuna tıklayarak (öncesinde kırmızı arka plan ile uyarı çıkacaktır) “.htaccess” için eklentinin otomatik olarak kuralları güncellemesini sağlayın. Sonrasında eğer herhangi bir hata ile karşılaşmazsanız yeşil arka plan ile “.htaccess” dosya içeriğini görebilirsiniz.

 

5: Bir diğer dikkat edilecek nokta ise permalink (kalıcı bağlantılar) ayarları. Eğer önceden ayarlı değilse bunun için yine yönetici paneli  “Ayarlar” menüsü altındaki “Kalıcı Bağlantılar” ayarlarına girin ve “Özel Yapı” seçeneğini işaretleyerek yanındaki boşluğa kalıcı bağlantı tipini (örn. /%postname%.html)  girin.

 

Önerilen gelişmiş ayarlar

Super Cache Gelişmiş Ayarlar

Super Cache Gelişmiş Ayarlar

Not: Gelişmiş ayarlar Gzip sayfa sıkıştırma seçeneği bazen sunucu taraflı sıkıştırma ile çakışabildiği için özellikle IE tarayıcılarda sitenin bozuk görünmesine sebep olabilir. Eğer emin değilseniz, bu seçenek işaretliyken mutlaka sitenizi tüm tarayıcılarda test ederek kullanın.

 

super cache içerik

Super Cache İçerik

İçerik sekmesindeki seçenekler ile önbellekli, süper önbellekli ve süresi dolmuş dosyaları görebilir ve istediğiniz zaman silerek yeni statik sayfaların oluşması için temizlik yapabilirsiniz (Aynı zamanda WordPress yönetici çubuğuna da “Önbelleği Temizle” kısa yol butonu eklenir).

 

Super Cache Önbellek Testi

Super Cache Önbellek Testi

Son olarak, tüm kurulum işlemleri bittikten ve dosya izinlerini eski haline getirdikten sonra önbelleği test ederek herhangi bir hata olmadığından emin olun.

 

Eklenti kurulumu

WordPress Eklenti kurulumu

eklenti sayfası

Eklenti sayfası

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s