WordPress NoSpamNX eklentisi


nospamnx

NoSpamNX

Türkçe çevirisini yaptığım NoSpamNX eklentisi, herhangi bir moderasyona gerek kalmadan istenmeyen yorumları engellemek için tartışmasız en iyi ve kullanışlı çözümü sunar. Eklentiyi bir kez kurduktan ve blok seçeneği işaretlendikten sonra botlar otomatik olarak engellenir ve artık sizi rahatsız edemez.

Kötü amaçlı reklam yorumlarını engellemek için kullanılan klasik bazı yöntemler var. Genelde pek çok site captcha adı verilen ve yorum formuna ek olarak çalışan, içeriğinde rasgele sayı ve rakamların bulunduğu resimler ile doğrulama yaparak bu tip reklam botlarını engellemeye çalışır. Yorum yazmak isteyen ziyaretçilerin bu resimdeki doğrulama bilgilerini hemen altındaki kutuya girerek onaylanması istenir. Fakat bu yöntem botlar için olduğu gibi, siteye giren normal ziyaretçiler için de geçerli olacağından dolayı yorum yazmak isteyenlerin önüne geçilmesi gereken (ve oldukça sinir bozucu) ilave bir engel koyar. Hatta bu zor engel pek çok ziyaretçinin yorum yapmaktan vazgeçmesine bile neden olur. Ayrıca, yine bazı siteler de javascript ile çalışan ve site yapısına ek yük bindirerek yavaşlatan harici servisler kullanır.

NoSpamNX eklentisi, herhangi bir captcha doğrulama kodu, javascript, çerez veya oturum denetimine gerek duymadan yorum formuna sadece botların görebildiği ilave bir görünmez form ekleyerek daha ilk adımda tüm bu sinir bozucu reklam botlarını engeller. Bu görünmez formu, doldurulması gerekli bir alan gibi gören kuş beyinli botları engeller ve yanılma payı sıfırdır. Sitenin yapısı ve ayarlarında da herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymadığı için diğer eklenti ve tarayıcı araçlarıyla tam uyumlu olarak çalışır. Yanılma payı sıfırdır.

Bildiğiniz üzere WordPress ile birlikte varsayılan olarak gelen Akismet eklentisi de benzer bir görev üstlenmekte. Fakat Akismet’a ek olarak NoSpamNX eklentisi bir adım daha ileri giderek bu tür mesajları İstenmeyen klasörüne taşımak yerine tamamen engelleme seçeneği sunar. Her iki eklenti de birbiri ile uyumludur ve bir arada rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca, eklenti ayarlarında tek veya çoklu site kurulumları için ayrı ayrı kara listeler oluşturma imkanı da var. İsteğe bağlı olarak oluşturulan bu kara listeler ile otomatik olmasalar bile istenmeyen yorum bırakan ziyaretçilerin küfür, reklam gibi olumsuz yorumlarını da engelleyebilirsiniz.

 

Başlıca özellikler

 • WordPress v3.0 ve üstü tüm sürümleri destekler.
 • Türkçe ara yüz (kendi çevirim).
 • Kolay kurulum ve kullanım.
 • Kolay yapılandırma (sadece iki seçenek).
 • Yerel ve genel kara listeler ile özel ifadeler, URL’ler, alan adları, IP aralıkları vb. içerikleri engelleme.
 • Genel kara liste ile birden fazla WordPress kurulumunu destekler.
 • JavaScript, çerez veya Oturum bilgisi denetimine gerek duymaz.
 • Kullanıcı yorum girişi için herhangi bir ekstra alana (örn. Captcha, hesaplamalar, resimler vb.) gerek duymaz.
 • Blok modu ile istenmeyen yorumları tek tek yönetmek için zaman kaybetmenize gerek yok (isteğe bağlıdır).
 • Birkaç küçük yapılandırma bilgisi dışında ilave veri tabanı sorgularına gerek duymaz.
 • Diğer eklenti, tema ve tarayıcı araçlarıyla tam uyumludur.
 • Yanılma payı sıfırdır.

 

Örnek ayarlar sayfası

nospamnx ayarlar

NoSpamNX ayarlar sayfası

 

Eklenti kurulumu

Eklenti kurulumu

WordPress Eklenti kurulumu

eklenti sayfası

Eklenti sayfası

4 responses to “WordPress NoSpamNX eklentisi

  • Eklenti otomatik botları engellemek için tasarlanmış olsa da, ayarlar sayfasından yerel karaliste bölümüne engellemek istediğiniz kelime, ip adresi, url, eposta veya ismi ekleyebilirsiniz (her satır başına 1 kelime).

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s