WordPress.Com ve WordPress.Org Arasındaki Farklar


wordpress com ve org farklari nelerdir

WordPress com ve org farklari nelerdir

WordPress.Com ve WordPress.Org aynı geliştirici ve açık kaynak kodlu alt yapıyı kullanan fakat aralarında bazı farklar bulunan, oldukça büyük bir topluluğa sahip WordPress blog servisleridir.Bu iki benzer servisin arasındaki farkları inceleyelim.

 

WordPress.org ücretsiz bir blog yazılımı olan WordPress’e ev sahipliği eder. Bu sitede WordPress yazılımı, eklentiler, temalar, dökümanlar, haberler ve yardım forumları bulunur. Yazılım ücretsiz olmasına karşın sunucu (Hosting) ve alan adına (Domain) ihtiyaç duyacağı için yarı ücretli bir servis de denilebilir. Fakat kullanıcıya tam düzenleme olanağı vererek tema, eklenti, php ve css kodlarında ihtiyaç duyulan her türlü değişikliğin yapılabilinmesine olanak sağlar. Bu noktada, ücretsiz WordPress.Com sisteminden daha profesyonel fakat daha fazla uzmanlık isteyen siteler oluşturulabilir. Sorumluluk ve yetki tamamen kullanıcıya aitdir. Kurulum, tema, arama motoru optimizasyonu (Seo), güvenlik, yedekleme, sunucu yönetimi, güncelleme, görsel ve işlevsel düzenlemeler gibi harici pek çok işlemi kullanıcı kendisi yapar. Trafik aşımı ve kullanıma bağlı sunucu yükünden kaynaklı sorunlar, satın alınan barındırma hizmetinin kalite ve seviyesine bağlıdır. Dünya genelinde ortalama 60 milyon üzeri site sahibi tarafından kullanılmaktadır ve dünya çapında işletilen web siteler içinde %15’lik paya sahiptir. Türkçe dil desteği WordPress Türkiye tarafından sağlanır.

 

WordPress.com ise, kurulum, sunucu,  alan adı, güncelleme, yedekleme, güvenlik (SSL Standart) gibi unsurları Automattic tarafından yönetilen tamamen ücretsiz bir blog servisidir. Yönetim işi çoğunlukla otomatik olarak yapıldığı için WordPress.org yazılımından farklı olarak kullanıcının yetki ve sorumlulukları daha azdır. Daha çok blog işi ile yeni tanışan veya benim gibi fazla zamanı olmayan kullanıcılara hitap eder. Yüzlerce sunucu tarafından barındırıldığı için trafik aşımı ve yavaşlama sorunu olmaz. Kullanıcılar sadece ücretli-ücretsiz belirli temalar arasından (yaklaşık 200 adet) seçim yapabilir ve üzerlerinde değişiklik yapma hakları yoktur. Aynı şekilde eklentiler de sınırlıdır ve düzenleme–güncelleme yetkisi verilmez. 33 adet yan menü (sidebar) bileşeni vardır. ve bir multisite platformu olduğu için ftp ve kök dizin erişimi kapalıdır. Alan adı “siteadi.wordpress.com” olarak belirlenir. Reklam ve marka kullanımı dahil pek çok kullanım hakkı kullanım koşullarına bağlı kalır. Youtube, google docs gibi belli başlı sitelerden alınan embed kodlarına izin verilse de daha az bilinen sitelerin kodlarına güvenlik nedeniyle izin verilmez. İsteğe bağlı satın alınabilir premium özellikler sunulmaktadır. Bunlar; kişisel alan adı, ekstra alan (3gb standart alana ek olarak 10-200gb arası alınabilir), kişisel dizayn (Font, CSS), VideoPress, reklam kaldırma, site taşıma yardımı gibi ücretli özelliklerdir. Yaklaşık 53 milyon üzeri siteye alt yapı hizmeti verir. Türkçe dil desteği ve Türkçe yardım forumları vardır.

 

Karşılaştırma Tablosu

 

Kısaca WordPress, web site popülasyonunun yaklaşık %15’ini oluşturan (yaklaşık 17.000 eklenti-200.000.000 indirme/70.000.000 kullanıcı) ve her gün daha da büyüyen bir website/blog sistemidir. Ayrıca jetpack kullanan wordpress.com için istatistik verilerine Buradan bakabilir ve geçen haziran yapılan WordCamp etkinliğinde akismet takım lideri Alex Shiels tarafından yine istatistiki verilerin paylaşıldığı alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

2 responses to “WordPress.Com ve WordPress.Org Arasındaki Farklar

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s