WordPress.com İletişim Formu Oluşturma


wordpress_com iletisim formu

WordPress.com İletişim Formu

Eğer kendi sunucunuzda barındırdığınız WordPress.org tabanlı bir siteye eklenti olarak iletişim formu kurmak istiyorsanız, burada daha önce anlatımını yaptığım eklentiyi tavsiye ederim.

Bu yazıda, WordPress.com alt yapısı altında yayım yapan ücretsiz bloglar için iletişim formunun nasıl oluşturulduğunu resimli olarak, adım adım inceleyoruz.

 

iletisim formu sayfasi

İletişim form sayfası

İlk önce, WordPress yönetici panelinizdeki sol menüden, iletişim formunu oluşturacağınız ve formun gösterileceği sayfayı oluşturun.

 

iletisim form butonu

İletişim form butonu

Yazı editörünün üst kısmındaki küçük form oluşturma butonuna tıklayın.

 

iletisim-formu-duzenleme

İletişim formu düzenleme

Butona tıkladıktan sonra çıkan pencereden formu düzenleyin. Burada, form satırlarının yerlerini değiştirebilir, “Edit” butonu ile varsayılan olarak ingilizce olan satır bilgilerini Türkçe olarak yazabilir veya yeni satırlar ekleyebilirsiniz.

 

iletisim formu eposta

İletişim formu e-posta

Formu istediğiniz gibi düzenledikten sonra geriye eposta adresinizi girmek kaldı. Form oluşturma penceresinin üst kısmından “Email notifications” adındaki sekmeye tıklayın ve “Enter your email adress” yazan bölüme kendi eposta adresinizi girin. Alttaki mavi butona tıklayarak kaydedin ve bir önceki form düzenleme sekmesine geri dönün.

 

iletisim formu olusturma

İletişim formu oluşturma

Artık iletişim formunuz hazır. Alttaki mavi butona tıklayıp kaydedin. Form için gerekli kodlar yazı editörüne eklenecektir. Sayfayı yayımlayıp (sağdaki yayımla butonuna tıklayın) sitenizden kontrol edebilirsiniz.

 

Örnek görünüm:

iletisim formu ornek

Örnek iletişim formu

15 responses to “WordPress.com İletişim Formu Oluşturma

 1. Açıklama için teşekkürler. Sizin belirttiğiniz gibi yaptım. Ancak eskiden yazılan mesajlar mailime gelmese de blogumda form gürünüyordu, şimdi oluşturduğum İletişim formu blogumda artık görünmüyor. İletişim adı altında sadece yorum yazınız ibaresi çıkıyor. Sizin yukarıda belirttiğiniz aşamaları harfien uyguladım. Ama bu sefer se formun içi boşaldı :-(…Ne yapmalıyım?

 2. Tekrar selam. Bir de Mozilla firefox’dan girip denedim. Sonuç: İletişim formum tıkır tıkır çalışıyor. Herkese teşekkürler yardımları için…

  • Evet, bazen tarayıcı ön belleği kaynaklı sorunlar çıkartabiliyor ve sitede yapılan değişiklikleri doğru görüntülemek için ön belleği temizlemek gerekebiliyor. Yardımcı olmasına sevindim.

 3. Merhaba Bir sorum olacaktı . Bende iletişim formu oluşturdum fakat o isim ve email yazan yerde Kendi adım ve kendi mail adresim gözüküyor onları kaldırmanın bir yolu varmı ?

  • 3. resimde de görüleceği üzere her girişin yanındaki boşluğa o girişin “Başlığını” yazmalısınız. Örneğin Email satırı için sağdaki boşluğa kendi eposta adresinizi değil, sadece “Eposta” yazısını yazmanız gerekiyor. Kendi eposta adresinizi yazacağınız alanı da 4. resimden görebilirsiniz.

 4. bende üst tarafta form ekle butonu yok. gerçi ilk sefer wp site yapıyorum ama bir türlü bulamadım. bi el ipucu versen çok sevineceğim

 5. Hakan Bey mrb.
  Eklentiyi kurdum ve şifrelerini de google dan aldım ancak hiçbir sayfamda söylediğiniz gibi Yazı editörünün üst kısmındaki küçük form oluşturma butonu görünmüyor, yok.

  • Merhaba, Sanırım kendi sunucunuza kurduğunuz bir wordpress.org yazılımına eklenti kurdunuz. Çünkü bu konuda anlattığım iletişim formu, eklenti kurma imkanı olmayan ücretsiz wordpress.com blogları için. Eğer kurduğunuz buradaki eklenti ise iletişim formunun görünmesini istediğiniz yazı veya sayfaya yazı editöründen [cfwc] kısa kodunu eklemelisiniz.

 6. Bu şekilde iletişim formu ekleyince en sondaki Gönder butonu “Gönder” yerine “Submit” şeklinde oluyor. bunu nasıl türkçe yapabiliriz. Bir de bu form ile oluşturduğumuz sayfaların css ayarlarını değiştirebilir miyiz?

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s