WordPress Güncelleme


Wordpress sürüm güncelleme

WordPress sürüm güncelleme

Bir WordPress güncelleme çıktığında yeni sürüme yükselterek sitenizi hem güvenli, hem de yeni özelliklere uyumlu hale getirmiş olursunuz. Özellikle çekirdek yapı, tema ve eklentilerin güvenli bir şekilde düzgün ve hatasız çalışabilmesi için her zaman son sürümü kullanmak gereklidir. Eğer WordPress’i Türkçe olarak kullanıyorsanız, haliyle ilk önce ingilizce sürüm çıkacağı için yönetici panelinizde beliren güncelleme uyarısını görmezden gelerek tr_TR uzantılı WordPress Türkçe son sürümü beklemeniz gerekir.

wordpress türkçe güncelleme

wordpress türkçe sürüme güncelle

 

WordpRess Türkçe sürüm güncellemesi çıktıktan sonra da bazı hususlara dikkat etmek ve her zaman emin adımlarla yükseltme işlemini yapmak, herhangi bir veri kaybına yol açmamak adına çok önemlidir. Güncelleme işleminden önce sitenizin yedeğini almanız, bu noktada alınacak önlemlerin en başında gelir. Tam yedek almak her zaman en güvenli yoldur.

– Öncelikle sunucu ana dizindeki dosyalarınızın yedeğini cPanel veya bir FTP programı (örn. Filezilla) ile aldıktan sonra veri tabanı yedeğini alın.

– Veri tabanı yedeğini kolayca almak için WordPress Database Backup eklentisini kullanabilirsiniz.

 

Bazen sunucu kaynaklı sürüm yükseltme sorunları meydana gelebilir. Eğer güncelleme işlemi birkaç dakikadan fazla sürüyorsa böyle bir sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için küçük bir eklenti ile bu sorunu kolayca çözebilmek mümkün.

Buradan indireceğiniz Fix Plugin Update eklentisi ile sorunsuz bir güncelleme yapabilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra “fix-plugin-update.php” dosyasını “wp-content/plugins” klasörü içine atıp etkinleştirin. Eklenti bazı dizin ve dosyaların izinlerini değiştirdiği için güncelleme işlemi bittikten sonra tekrar etkisizleştirmeyi unutmayın.

 

Not: Eğer güncelleme sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşır ve sitenizi son çalışır haline geri döndürmek isterseniz, aldığınız yedekleri geri yüklemeniz yeterlidir. Ftp ile çekirdek dosyaları tekrar geri yükledikten sonra aynı şekilde veri tabanını geri yükleyerek sitenizi kolayca eski haline getirebilirsiniz.

↓ Yorum yazmak için tıklayın ↓

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s